Z letních vystoupení

11.09.2023

Druhý červnový víkend jsme měli vystoupit v pátek i v sobotu na 26. MFF Frýdek-Místek, který letos bohužel potrápilo nepříznivé počasí. Páteční program na náměstí musel být kvůli deště na poslední chvíli úplně zrušen. Předpověď na sobotu nebyla také moc přesvědčivá, a tak organizátoři ještě přes noc přesunuli celý festivalový areál do sportovní haly Polárka, kde už program v sobotu mohl proběhnout pěkně v suchu. My jsme zde vystoupili v komponovaném pořadu "Ten muj chlop má zase bol" s našimi přáteli ze souboru Ostravica.

Na sobotu 15. července jsme dostali pozvání do slovenské obce Stará Bystrica na zdejší Oslavy svrchovanosti. Tato obec je známá tím, že se v ní nachází údajně nejpřesnější orloj na světě. Právě pod tímto orlojem probíhalo také naše půlhodinové vystoupení. Škoda jen, že se pořadatelé tímto orlojem neřídili. Kvůli velkému časovému skluzu muselo začít naše vystoupení o 1,5 hodiny později.

Prázdniny jsme ukončili kde jinde než ve Lhotce na Sochových národopisných slavnostech. Letos jsme zde měli spíše volnější program. Kvůli deště byli organizátoři nuceni na poslední chvíli zrušit průvod, a tak náš první vstup proběhl až v odpoledním pořadu Kristýny Pavlíkové Mílkové, který nesl název Umíš-li mluvit, umíš i zpívat. Umíš-li chodit, umíš i tančit. Do tohoto pořadu jsme přispěli pásmem o zpracování dnes již skoro zapomenutého jarního obřadu - otvírání studánek. V podvečer ještě na vedlejší scéně zahrála naše cimbálová muzika se sólistkou Petrou Klementovou, kterou po mnoha letech doplnil náš dřívější velice významný zpěvák Jirka Krpec, za což mu moc děkujeme!

O týden později v sobotu nás čekal dlouhý výlet na vystoupení ve Slupi u Znojma, kde se konaly tradiční Slavnosti chleba. Hlavním programem osmnáctého ročníku této akce byla přehlídka národnostních menšin žijících na území Jihomoravského kraje a folklórních souborů působících i mimo zmíněný kraj. Mimo to si návštěvníci mohli prohlédnout výstavu zemědělské techniky, navštívit řemeslný jarmark a kdo měl štěstí, tak si mohl z vojenské polní pekárny odnést domů čerstvě upečený chleba, o který byl obrovský zájem. Naše vystoupení se zaplněnému hledišti moc líbilo a my jsme si domů odnesli dobrý dojem z krásné a neobvyklé kulturní události.

Tomáš Kalus