Ze souborové kroniky - 1. Valašský bál v Kozlovicích

08.01.2020

První valašský bál se uskutečnil již před 43 lety. O tom, jak probíhal se dočtete v zápisu ze souborové kroniky.

I když jsme měli mnoho překážek k jeho přípravě, uskutečnil se. Ano, 22. ledna 1977 v nočních hodinách byli v hostinci "Na návsi" veselo až milo. Pořádali jsme 1. Valašský bál.

Několik týdnů před tím panovala mezi námi plesová horečka. Všichni jsme se s nadšením zapojili do práce. A věřte, nebyla to práce lehká. Nikoho však starosti o náš bál neodradily, všichni s nadšením plnili úkoly.

V týdnu před bálem jsme společně vyčistili a po valašsku vyzdobili sál. Někteří z nás napekli cukroví, jiní koláče, obstarali preclíky, připravili výbornou domácí tlačenku, jednohubky, očka a to hlavní, obstarali z Jižní Moravy vynikající sudové víno. A v sobotu se už nikdo o nic jiného nestaral, než o to, jak dopadne bál, zdali budeme mít nějakou účast, jestli se budou všichni dobře bavit a jestli se nic závažného mezí tím nestane.

Začátek bálu byl stanoven na 19. hodinu, ale již v 18 hodin byly téměř všechny stoly zadány. Před 19. hodinou byl sál plný, avšak ani tehdy neustál nával návštěvníků. Přesně v určenou hodinu zazněly první tóny "Štruncovy cimbálové muziky" z Rožnova pod Radhoštěm. A teď se všechno rozjelo naplno. Všichni se dobře bavili, jedli, tancovali, zpívali a dobré vínko popíjeli. Nálada byla vinikající. Ještě zdaleka nebyl konec a náš bufet byl prázdný, ale dobré vínko nepochybělo. V přestávkách muziky se o zábavu postaral vypravěč z Místku "strýc Lipiňok." Hudba měla hrát do tří hodin, ale veselá nálada mezi všemi se nedala jen tak utišit. I muzikanti to chápali a zvesela hráli až do čtyř hodiny. Pak se už všichni spokojeně odebrali do svých domovů. I my jsme se s pocitem dobře vykonané práce rozešli. Podařilo se nám něco, co v Kozlovicích ještě nebylo.

Našeho bálu se zúčastnilo několik členů souborů: z Hukvald, z Trojanovic a z Ostravice v Místku. My zas na oplátku jsme navštívili valašský bál v Trojanovicích a bál na Hukvaldech.