Valašský vojvoda ve Francii

09.06.2018

Vojvoda se vrátil z mezinárodního folklórního festivalu v Montoire ...

Fotogalerie zde

Včera jsme se vrátili z týdenního pobytu ve francouzském městečku Montoire, kde jsme se zúčastnili 38. ročníku mezinárodního folklorního festivalu Les folklores du monde spolu se soubory z Ukrajiny, Španělska, Maďarska, Osetie, Burundi, Rwandy, Indie, Číny a Peru. Strávili jsme tam několik nádherných dní a dovezli jsme si spoustu pěkných a nezapomenutelných zážitků. Montoire-sur-le-Loir je pěkné městečko se starobylým centrem zhruba se čtyřmi a půl tisíci obyvateli. Leží na jihozápadě Francie v převážně zemědělském regionu Loir et Cher.

Ubytovaní jsme byli jako všichni ostatní na chlapeckém internátě na okraji Montoire. Pokud jsme se smířili s takovými detaily, jako že se ve Francii nesmí zamykat veřejné prostory a s dalšími kulturními odlišnostmi, mohli jsme být s ubytováním spokojení. Určitě budeme také vzpomínat na výbornou francouzskou kuchyni, díky které jsme se ani přes dostatečnou pohybovou aktivitu nevrátili domu pohublí...

Během festivalu jsme absolvovali celkem pět vystoupení, jedno v překrásném prostředí bývalého kostela ve vesničce Artins, ostatní přímo v Montoire ve festivalovém stanu pro dva tisíce lidí, jehož kapacita byla vždy téměř do posledního místa využita. Nejnáročnější byl úvodní samostatný hodinový koncert v již zmiňovaném Artins. Odměnou nám byl obrovský potlesk asi dvou stovek diváků. Další vystoupení už byla kratší, protože v programu účinkovalo také vždy několik dalších souborů. Kromě vystoupení jsme absolvovali i dva průvody a muzika ještě dvě samostatná hraní. Je třeba napsat, že úroveň všech zúčastněných souborů byla opravdu veliká. Největší zážitek však v nás asi zanechalo zpracování amazonského rituálu ženské obřízky v provedení peruanského souboru nebo bubnování bubeníku z Burundi, kteří nesli své přetěžké bubny na hlavě a za chůze do nich bušili nejen palicemi, ale i nohou... Náš folklor byl po takovýchto strhujících vystoupeních příjemným pohlazením na duši.

Měli jsme dostatek příležitostí i času k několika výletům, a to na nádherný rozlehlý zámek Chambord (významný pro Francouze tak asi jako pro Čechy Karlštejn), do městečka Vendome s překrásným historickém centrem a úžasnou květinovou výzdobou a do vysněné Paříže, která je od Montoire vzdálena necelé tři hodiny cesty. Díky našim řidičům, kteří Paříž dobře znají a věděli, kam nás dovézt, jsme během dne stihli navštívit opravdu mnoho památek v čele s Eiffelovkou. Zajímavá byla také návštěva místního muzea hudebních nástrojů. Jejich sbírka se festival od festivalu rozšiřuje o nástroje věnované zúčastněnými soubory.

Toto je jen stručný popis našeho pobytu ve Francii, pokud chcete vědět víc, přijďte se nás, vojvoďáků, zeptat osobně. Rádi vám povyprávíme, co všechno jsme zažili.

Za soubor Valašský vojvoda
Markéta Velká