Valašský vojvoda v Koreji

12.06.2018

Fotogalerie zde

Naše finálové vystoupení zde

Další vystoupení zde

Slavnostní zahájení festivalu zde

Od 1. do 14. října 2015 jsme se zúčastnili mezinárodního soutěžního festivalu Cheonan World Dance Festival.

"V minulosti jsme už vícekrát byli na standardních soutěžních folklorních festivalech. Na akci tohoto typu jsme však byli poprvé, Cheonan festival je totiž multižánrový," uvedla vedoucí souboru Věra Tobolová s tím, že v Kozlovicích se o tomto festivalu dozvěděli prostřednictvím Folklorního sdružení ČR v polovině března.

"Ihned jsme poslali potřebné dokumenty a informace o našem souboru včetně několika video prezentací a potvrdili jsme náš zájem zúčastnit se této akce. A za deset dnů jsme už měli oficiální pozvání k účasti přímo od korejských pořadatelů."

Pro kozlovický soubor byla účast na této akci nevšedním zážitkem, která předčila veškerá jeho očekávání. Národní taneční soutěže se zúčastnilo 178 týmů z Koreje, mezinárodní taneční soutěže pak 17 zahraničních souborů z Asie, Afriky, Ameriky, Evropy a Oceánie.

"Soutěžní vystoupení sledovalo v průměru osm až deset tisíc diváků," zdůraznila Lenka Eliášová, která s Ludmilou Fizkovou zodpovídá v souboru za umělecké vedení taneční složky a choreografie.

Soubor Valašský vojvoda reprezentoval na festivalu s ukázkou toho nejlepšího z domácích lidových tradic. Mimo nesoutěžní vystoupení absolvoval dvě semifinálová soutěžní vystoupení. Poté se dokonce probojoval do finálové TOP 10.

"To jsme v takové konkurenci vůbec nečekali," přiznala choreografka Ludmila Fizková.

"V soutěži International Folk Dance Competition, kde soutěžilo 17 týmů ze 17 zemí, jsme získali Cenu mezinárodní odborné poroty Za přesvědčivé provedení autentického folkloru."

Všechny soubory bydlely v jednom hotelu pohromadě, takže Kozlovičtí postupně poznali i ostatní účastníky. Z Argentiny, Brazílie, Kostariky, Číny, Japonska, Malajsie či Filipín.

"Navázali jsme spoustu nových přátelství a kontaktů. Mnohdy sice zavládla jazyková bariéra, ale při hudbě a tanci jsme vždy našli společnou řeč," popsal umělecký vedoucí Zdeněk Tofel.

"Místní lidé byli velmi milí, ochotní, přátelští, uctiví a neskutečně vstřícní a obětaví. Přidělení průvodci byli převážně studenti z místních univerzit. Byli skvělí."

Kozlovický soubor v Koreji reprezentoval díky peněžní podpoře Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a obce Kozlovice.