Valašský bál 2024 je za námi!

21.01.2024

Třetí sobotu v lednu se konal v Saloně Kulturhouse Capindorf již 45. Valašský bál. Heslo večera znělo: "Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!", a tak jsme se přenesli do doby zlaté horečky na divoký západ. Večerem nás provázela bílá matka Apačů – Klekipetra spolu s nejznámějším loveckým vůdcem divokého západu Buffalo Kubou. O zábavu se postaraly domácí country kapely Valašský vojvoda a Konopjan. Ty doplnila světoznámá kapela Šmykňa, která k nám přicestovala až z dalekého Ostravson city.

Do westernového hávu byly zahaleny i naše dva bary. Bufet se proměnil v bar u Kalamity Jane, kde se drsná děvčata postarala o náš pitný režim a mimo to jsme zde mohli ochutnat také výbornou domácí kuchyni. Pestrá společnost kovbojů, banditů, pistolníků a gangsterů se scházela v podzemí zdejšího kulturhousu, kde se nacházel proslulý Trigger Whisky saloon. Všichni se zde řídili dávným heslem, že alkohol podávaný v malých dávkách, neškodí v jakémkoliv množství.

Bál zahájila naše cimbálová muzika s primášem Janem Obtulovičem. Poté jsme si připravili nové taneční číslo nazvané "Pod strážnickým dubem". Jedná se o dva figurální tance – Vedle lesíka a Pod dubem, od nejznámějšího sběratele country tanců v okolí, Vincence Sochy. Chvíli poté nás navštívili dobrovolníci ze sdružení Arizonská obroda, kteří nás, věčně opilé gangstery a pistolníky, přesvědčovali, abychom se obrátili a začali žít trochu mravnější život. Za pár dolarů jsme si od nich mohli koupit úžasný nealkoholický nápoj - Kolalokovu limonádu. Někteří měli navíc to štěstí, že jejich limonáda představovala vstupenku do soutěžního klání, které se konalo chvíli poté. Dva týmy si to spolu rozdaly ve třech divokých kovbojských soutěžích. Vinettuovy "Rudé tváře" zvítězily 2:1 nad "Bledými tvářemi," kapitána Old Shatterhanda, čímž si vysloužili poukaz do baru a sladkého indiánka.

Zlatý hřeb večera bylo půlnoční předtančení "Arizonská western story." Psal se rok 1885 a v Arizoně bylo pořádné dusno. Obyvatelé Stetson City se napájeli whisky a morální hodnoty citelně upadaly. K chlípnému pobavení zde zpívala Tornádo Lou a své hříšné a podlé plány osnoval gangster od přírody Horác alias Hogo Fogo. Poslední spravedlivá v tomto otřesném a korupcí prolezlém městě byla dcera Winnifred Goodmanová. Na štěstí zde přijel na bílém koni obchodní zástupce firmy Kolaloka, jistý Joe, který této vykutálené skupince gangsterů nabídl napravení v podobě nealkoholické limonády.

O půl jedné přišlo na řadu vylosování tří odborníků na divoký západ, kteří odpověděli správně na všechny otázky ve westernovém kvízu. Odměnou jim byly volné vstupenky na Valašský bál 2025. Poté jsme si vyrýžovali ceny z bohaté tomboly, která letos čítala neuvěřitelných 230 cen.

Závěrem se sluší poděkovat sponzorům a také všem, kteří se na pořádání bálu podíleli. Kromě současných a bývalých členů souboru nám opět pomohli s náročnou přípravou bálu i další naši přátelé. Manželé Klegovi navařili výborné večeře, které po celý večer servírovalo trio V. Sobková, I. Wczelková a J.Rozehnalová. Veškeré svršky nám v šatně pohlídaly dámy L. Židková a M. Starnovská. Také letos jsme pod vedením B. Kalusové a M. Klegové pekli preclíky, o které byl mimořádný zájem. Všem vám velice děkujeme za pomoc a podporu!

A nezapomeňte: Ráno, šoky, kuří oka - vše vyléčí kolaloka!


Více fotek najdete zde


Vyluštěte si westernový kvíz:

1. Kdo je autorem knih, na kterých byly založeny filmy o postavě Vinnetou?

a) Karl May

b) J.R.R. Tolkien

c) Jaroslav Foglar

2. Jak se jmenuje pokrevní bratr Vinnetoua ve filmu?

a) Klekipetra

b) Billy The Kid

c) Old Shatterhand

3. Jak se jmenuje rival Limonádového Joea ve filmu?

a) Klíďo píďo

b) Lážo plážo

c) Hogo fogo

4. Které dvě ženy se zamilovaly do Limonádového Joea?

a) Nšo-či a Ribanna

b) Winnifred Goodmann a Tornádo Lou

c) Calamity Jane a Dr. Quinnová

5. Kolik členů měla skupina statečných pistolníků, která se rozhodla ochránit mexickou vesnici ohrožovanou místními bandity ve filmovém westernu Johna Sturgese z roku 1960?

a) sedm

b) osm

c) deset

6. Kdo nebo co je to kovboj?

a) honák dobytka na amerických pastvinách

b) americký pistolník, který bohatým bral a chudým dával

c) profesionální tanečník country tanců

7. Co je to laso?

a) speciální provazové lano nebo smyčka, která se používá pro chytání dobytka

b) označení speciálních prodejen s potřebami pro kovboje

c) nádoba, pomocí které se rýžovalo zlato

8. Doplň hlášku z filmu: "Rány, šoky, kuří oka, vše vyléčí ……...!"

a) holka divoká

b) čistá vodka

c) Kolaloka


Správné odpovědi: ACCBAAAC

Tomáš Kalus