Nabitá letní sezóna 2022

25.08.2022

Letní sezóna 2022 patřila v činnosti našeho souboru rozhodně k těm aktivnějším. Od začátku června do konce srpna jsme vystoupili celkově na osmi různých místech a do toho jsme na zkouškách zvládli vytvořit zbrusu nové taneční pásmo. První naše letní vystoupení proběhlo v pátek 10.6. na Městském folklórním festivalu ve Frýdku-Místku. Následující den jsme se přesunuli do Těrlicka, abychom našim vystoupením obohatili program Těrlických slavností.

O dva týdny později jsme se zúčastnili 77. MFF Strážnice. V pořadu Lucie Uhlíkové "Po nezarostlém chodníčku" jsme se spolu s CM Strážničan, skupinou fašančářů ze Strání a soubory Kašava a Věčně mladý Danaj vypravili po stopách Leoše Janáčka, folkloristy a sběratele lidových písní. Podívali jsme se do regionů, kterým tento velký skladatel věnoval výjimečnou pozornost. Záznam tohoto pořadu, který proběhl v pátečních večerních hodinách na stadionu Bludník můžete shlédnout na YouTube.

V červenci následovaly vystoupení na Portášských slavnostech ve Valašské Bystřici a ve Frýdlantu nad Ostravicí na akci "Poďme na Kysuce". Na srpnových folklórních festivalech nám moc nepřálo počasí. Slunce letos nedoprovázelo MFF Gorolski Święto v Jablunkově ani Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce. Naštěstí měly oba tyto festivaly zastřešené pódium a mnoho dychtivých diváků, kteří si naše vystoupení nenechali ujít ani v dešti. Na "Sochovkách" proběhla premiéra našeho pásma "Lude dobří, to byl komín." Toto pásmo se skládá z několika figurálních tanců, jež spojuje téma řemesla. Hlavní postavou je kominík, který při své práci potkává různé řemeslníky jako mlynáře či tkalce, ale taky dívky z místní fabriky. Pásmo má žertovný charakter. Myslím, že se premiéra povedla na výbornou a opět jsme náročné publikum ve Lhotce překvapili něčím novým a originálním. Choreografii pásma vytvořily naše neutuchající studnice nápadů Lenka Eliášová a Ludmila Fizková. O hudební úpravu se postaral Zdeněk Tofel.

Poslední prázdninovou neděli vystoupíme v muzeu Kysucké dědiny Vychylovka v Nové Bystrici na Slovensku na akci "Deň železnice."¨

Fotky ze všech zmíněných vystoupení najdete v naší galerii.