Letní sezóna 2019

09.09.2019

Letní sezónu jsme zahájili 15. června na Mezinárodním folklórním festivalu ve Frýdku-Místku. Vystoupili jsme zde spolu se SLPT Ostravica v pořadu "Posluchajtě lude malo, co sa včilek u nas stalo". O týden později jsme vystupovali na Dni obce ve Staříči. Náš hodinový medailon musel být kvůli deště zkrácen téměř na polovinu. Navzdory teplotně nadprůměrnému létu jsme letos na slunečné počasí měli smůlu. Téměř na všech letních vystoupení nám pršelo. Jinak tomu nebylo ani 21. července na Gorolských slavnostech pod Pilskem a Babí horou na Slovensku. Také zde jsme nepředvedli vše, co jsme měli nacvičeno.

Druhý srpnový víkend jsme vycestovali napříč celou Českou republikou až do 500 km vzdálených Domažlic, kde jsme se zúčastnili 65. ročníku Chodských slavností. V rámci bohatého programu, kterého se zúčastnilo více než třicet českých i zahraničích souborů, jsme absolvovali tři vystoupení, z nichž pršelo pouze na jednom, takže úspěch. Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folklórních festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955. Stěžejní část programu je věnována zejména místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města.

Následujících čtrnáct dní jsme věnovali nácviku nového pásma "Boty ni enem do roboty" na Sochovy národopisné slavnosti. Také zde nás zastihl déšť, ale na to jsme už v tu dobu byli zvyklí, takže nás to v žádném případě nevyvedlo z míry. Ve Lhotce jsme vystoupili spolu se soubory Pilky, Ostravica, Ondřejnica, Opavica a Furiant v pořadu Lhotecké noviny, režisérky Kristýny Pavlíkové Mílkové. Diváci se dozvěděli samé zaručené zprávy z nejrůznějších rubrik - sportovní, politické, seznamky, inzerce, nechyběla ani černá kronika. Kdo neviděl, tak může mrknout na záznam na youtube.

Prázdniny jsme zakončili 31. srpna na Dožínkách v obci Oldřichovice. Vystoupení probíhalo v nedávno zrekonstruovaném areálu Na Fojství.