Konečně další Valašský bál

29.01.2023

Po dvou letech, kdy se Valašský bál nemohl konat, jsme uspořádali již 44. ročník této oblíbené akce. Ten letošní nesl podtitul podle písničky, která v 70. letech uváděla pořady pro děti. Dříve narození možná pamatují: "Pojďte s námi do pohádky, projdeme se pamětí, naše staré kamarády nehodíme do smetí."

Na královském parketu se k poslechu a tanci střídali domácí hudebníci z družiny Valašského vojvody a potulní a lidoví umělci CM Konopjan z Ostravy. Z Havířova doputovala zámecká hudba Jagár a z Rožnova p. R. k nám zavítala hradní kapela Javořina. Kapel bylo letos o něco více než obvykle, a tak se během celého večera střídaly jak v hlavním sále, tak i v pekle. Chtěli jsme tak alespoň malinko návštěvníkům vykompenzovat dva neuskutečněné ročníky. Pohádkový háv dostaly i naše dva bary. Dole pod pódiem se nacházelo peklo, kde jsme se mohli přesvědčit, že s čerty nejsou žerty. V bufetu nahoře se zase naši andělé postarali, aby se návštěvníci cítili jako v nebi.

Po krátkém zahájení plesu si družina Valašského vojvody připravila novou štědrovečerní pohádku s názvem "Lude dobří, to byl komín". Jedná se o pásmo řemeslných písní a tanců, mnohdy s lechtivým podtextem. Ústřední postavou je kominický učeň, který díky svému řemeslu má seshora dokonalý přehled o tom, co všechno se děje na dědině. Třeba ji brzy uvidíte ve svých televizorech.

Chvíli poté se v sále objevily popelky, aby návštěvníkům prodávaly své oříšky, které v sobě ukrývaly různá překvapení - mimo jiné vstupenku do soutěžního klání. Jsou to holky od přírody skromné, a tak nahodily docela nízkou cenu, díky čemuž byly oříšky za 10 minut pryč. Příště přitvrdíme.

O půl desáté se v sále objevili rádcové Iks a Ypsilon, aby uvedli soutěže. Krátce poté přivítali na parketu také šíleně smutnou princeznu Helenu a prince Václava se svými soutěžními týmy. Po třech dovednostních soutěžích bylo jasno. Princeznino družstvo porazilo družstvo prince 3:0 a vyhrálo tak pár štamprlí v baru zdarma a preclíky.

Zlatý hřeb večera bylo půlnoční předtančení "Pojďte s námi do pohádky." Podívali jsme se do pohádek Zlatovláska, Co takhle svatba princi?, Tři oříšky pro popelku, Lotrando a Zubejda, Princové jsou na draka, Šíleně smutná princezna a Koloběžka první. Děj propojily námluvy prince Vítězslava, který tak dlouho hledal svou vysněnou princeznu, až ji nakonec našel na koloběžce. A žili šťastně, měli spoustu dětí a pokud neumřeli, tak žijí dodnes .

Krátce před 1 hodinou ranní přišlo na řadu losování drahocenných předmětů z královského pokladu. Naši loupežníci okradli okolní významné instituce, dobrovolníky a firmy o více než 200 předmětů, které si návštěvníci poctivě na základě losování přerozdělili. Nakonec jsme ještě vylosovali tři nejchytřejší návštěvníky plesu, kteří správně vyplnili královský kvíz a vysloužili si tak vstupenky na příští ročník bálu.

 Závěrem se sluší poděkovat všem, kteří se na pořádání 44. Valašského bálu podíleli. Kromě stálých členů souboru bychom se neobešli také bez našich dobrých andělů, kteří nám každý rok velice významně pomáhají. Manželé Klegovi opět navařili výborné večeře, které po celý večer servírovalo známé duo M. Tobola - V. Sobková. Veškeré svršky i zimní obuv nám během celého večera v šatně pohlídaly dámy L. Židková a Z. Piňosová. Také letos jsme pod vedením B. Kalusové a M. Klegové pekli preclíky. Na pečení přišlo letos rekordních 43 pomocníků, včetně mnoha bývalých souboráků a našich přátel. Všem vám velice děkujeme za pomoc a podporu!

Sečteno, podtrženo, Valašský bál byl jedna velká pecka a my už se moc těšíme na 45. ročník, který proběhne 20.1.2024. Zazvonil zvonec a pohádky je konec.

Tomáš Kalus, Jakub Kahánek

Další fotky najdete zde