Kácení máje v Kozlovicích

03.06.2024

Vzhledem k tomu, že obec Kozlovice slaví letos 730 let od svého založení, tak v letošním jubilejním roce většina Kozlovických spolků přispívá nějakou novou aktivitou či společenskou událostí do kalendáře akcí. Také my jsme nezůstali pozadu a na poslední květnový den jsme ve spolupráci s kulturní komisí obce připravili vystoupení našeho souboru, jehož součástí bylo i kácení májky, která po celý květen zdobila místní náves.

Tento zvyk je nám velice blízký, neboť se již bezmála 30 let se všemi současnými i bývalými souboráky scházíme na jednom utajeném místě mezi Lhotkou a Kozlovicemi, kde si svou májku pravidelně každý rok stavíme i kácíme. K tomuto tématu máme i zpracované taneční pásmo, jehož součástí je i divadelní scénka z pera Vincence Sochy. S tímto pásmem jsme již vystupovali na mnoha místech – např. v Rožnově, v Tiché, ve Frenštátě, dokonce i v Hradci Králové. V Kozlovicích jsme měli premiéru.

I když předpověď na páteční podvečer nebyla moc příznivá, i tak jsme se rozhodli, že akce proběhne venku na návsi, neboť právě tam se nacházela májka, kterou jsme měli za úkol pokácet. Krátce po páté hodině už byly téměř všechny lavičky zaplněné věrnými diváky, které neodradilo ani nepříznivé počasí, a tak jsme mohli začít s naším vystoupením. Stihli jsme venku odehrát a zatančit téměř vše, co jsme měli připraveno. V momentě, kdy májka padla k zemi, se ale spustil takový déšť, že již nebylo možné pokračovat ve vystoupení, a tak jsme se přesunuli do sálu obecního úřadu, kde program po krátké pauze mohl pokračovat. Děkujeme všem divákům za přízeň a těšíme se setkání na některé z dalších akcí k oslavám 730 let obce Kozlovice.

Více fotografií z akce naleznete zde.