Jak se u nás pořád máme?

16.06.2018

I v roce 2018 soubor Valašký vojvoda nezahálí a věnuje se naplno své činnosti. První polovina roku se může zdát o něco chudší než tomu běžné bývá, ale o to aktivnější budeme po zbytek tohoto roku.

Poté, co jsme uspořádali poslední Valašský bál v sále Obecního úřadu v Kozlovicích ještě před rekonstrukcí, jsme se věnovali naplno nácviku na natáčení písní pro vznik nového CD. Samotné natáčení proběhlo v květnu ve studiu Českého rozhlasu Ostrava. Na tomto nosiči budou písně z našich pořadů Za nebeskou branou I a II, autorky PhDr. Anny Hrčkové, které vznikly pro MFF Strážnice a my je již 8 let úspěšně reprízujeme po mnoha místech České republiky. Písně z těchto pořadů zobrazují tématiku světců v lidových i církevních písních, pranostikách a obyčejích.

Mimo natáčení jsme měli také pár vystoupení. 1. května jsme přijali pozvání na festival Májová Plesná v Plesné u Ostravy a o pět dní později jsme vystoupili s již zmíněným pořadem Za nebeskou branou na nedalekém poutním místě Svatý Hostýn. S tímto pořadem nás letos čekají ještě tři další reprízy, z nichž jedna proběhne opět na Svatém Hostýně a to 2. září.

První polovina letošního roku byla bohatá na různé souborové akce, kterých se tak rádi zúčastňujeme. V květnu proběhlo tradiční stavění a kácení máje na Kolbeřáku, kde se nás letos sešlo opravdu hodně. Červen byl pak ve znamení svateb. Své ANO si řekli hned čtyři současní či bývalí členové souboru nebo blízcí příbuzní.

Druhá polovina roku už bude o něco náročnější, neboť nás čeká více než patnáctka vystoupení. Mimo jiné se zúčastníme na konci června MFF ve Strážnici, v srpnu vystoupíme na oslavách výročí SDH Kunčice pod Ondřejníkem a na Sochových národopisných slavnostech ve Lhotce. Hned dvakrát si také uděláme víkendový výlet na folklorní festivaly na Slovensko.

V letošním roce si připomínáme 90 let od smrti světově uznávaného skladatele Leoše Janáčka, rodáka z nedalekých Hukvald. Při této příležitosti se zúčastníme hned několika akcí, věnovaných této významné osobnosti. V polovině prázdnin to bude vystoupení na Portášských slavnostech na Opálené a 13. září proběhne přímý přenos pořadu U NÁS na TV NOE, který se celý bude věnovat právě Janáčkovi. Dále to budou dva koncerty spolu s folklorním souborem Kašava ze Zlína, a to 13. října ve Fryštáku a 1. prosince v Mahenově divadle v Brně.

Kvůli přestavbě prostor obecního úřadu teď máme o něco náročnější režim nácviků na vystoupení. Zkoušíme převážně v tělocvičně základní školy nebo v sálech restaurací U Váhy, Ve Dvoře a Na Koupališti, za což jsme velmi vděčni majitelům těchto podniků, že nám takto vyšli vstříc.