Jak jsme stavěli máj

26.05.2022

 První květnovou neděli jsme vyrazili do nedalekého Rožnova pod Radhoštěm. Ve Valašském muzeu v přírodě si pro nás připravili nelehký úkol. V rámci našeho vystoupení na náměstí v dřevěném městečku jsme měli postavit májku. Vzhledem k tomu, že se nikdy nevzdáváme, tak jsme výzvu přijali a téměř osmnáctimetrovou májku jsme postavili. Někteří dříči se do toho opravdu opřeli, a tak se naše vystoupení neobešlo bez zranění. Stálo nás to jedny zraněné záda a jednu zlomenou klíční kost. Chlapci už se ale kurýrují a pomalu se dostávají zpět do taneční formy. Vystoupení se divákům moc líbilo, pořadatelé byli s námi také spokojení, ale my bychom příště možná raději brali pozvání na kácení májky, u kterého se tak nenadřeme.

V následujících dnech nás můžete vidět na mnoha různých místech. 10. června vystoupíme na Městském folklórním festivalu ve Frýdku-Místku a hned další den se zúčastníme akce Těrlické slunko v nedalekém Těrlicku. Na konci června nás čeká vystoupení na 77. MFF Strážnice. V pořadu Lucie Uhlíkové "Po nezarostlém chodníčku" se spolu s CM Strážničan, skupinou fašančářů ze Strání a soubory Kašava a Věčně mladý Danaj vypravíme po stopách Leoše Janáčka, folkloristy a sběratele lidových písní. Podíváme se do regionů, kterým tento velký skladatel věnoval výjimečnou pozornost. Tento pořad proběhne v pátek 24. června ve 20:30 na stadionu Bludník. Vystupování ve Strážnici, což je největší folklorní festival u nás, je pro náš vždy čest a jsme moc rádi, že můžeme být součástí tohoto festivalu i teď po dvouleté pauze, kdy se festival nemohl konat.

O prázdninách nás čekají vystoupení na dalších folklórních festivalech. 9. července nás můžete vidět na Portášských slavnostech ve Valašské Bystřici a 6. srpna navštívíme po mnoha letech Mezinárodní folklórní festival "Gorolski Święto" v Jablunkově. Prázdniny zakončíme tradičně na Sochových národopisných slavnostech ve Lhotce, které se budou konat 20. srpna.