Co nás čeká v roce 2020

30.12.2019

Valašský vojvoda bude slavit!

Příští rok si připomeneme 50 let od vzniku Souboru lidových písní a tanců Valašský vojvoda. V roce 1970 zakládající členové navázali na tradici muzik a tanečních skupin, které v Kozlovicích, ale i v dalších vesnicích okolo hory Ondřejník, do té doby působily a založili národopisnou skupinu, která tehdy nesla název Ondřejník. V roce 1975, kdy se vedení začali věnovat manželé Vlastimil a Marie Krpcovi, vznikl z národopisné skupiny Ondřejník soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda. Svůj název si soubor zvolil podle kdysi slavných valašských vojvodů - někdejších vůdců valachů a správců salaší, kteří měli svá sídla na území Beskyd. Více z historie našeho souboru se dozvíte zde.

Oslavy zahájíme již 18. ledna, kdy budeme pořádat tradiční Valašský bál v Kozlovicích. V dubnu si připomeneme historii souboru výstavou fotografií, která bude k vidění v galerii "Na chodbě" na obecním úřadě v Kozlovicích. Vrcholem oslav bude výroční koncert, který se bude konat 25. dubna v sále obecního úřadu v Kozlovicích. Informace o předprodeji budou v průběhu ledna zveřejněny na našich webových stránkách. V dalších měsících se pak budou v okolí Kozlovic konat další vystoupení, kde si toto významné jubileum připomeneme - 19. července budeme mít medailon v dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a 22. srpna v rámci festivalu Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce.

Než začneme oslavovat, tak nás čeká 4. ledna repríza úspěšného pořadu Za nebeskou bránou II v Kostele sv. Jana Křtitele ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tento pořad je založený na interpretaci písní a hudby z lidového i artificiálního prostředí. Výběr se vztahuje k vybraným světcům druhé poloviny roku, to je od sv. Magdalény do Tří králů.