Letní sezóna je za námi!

13.10.2018

Letní sezónu jsme zahájili tradičně na MFF ve Strážnici, kde jsme vystoupili v nedělním pořadu "Písničky pod bílou čepicí" autora Miroslava Šimandla. Opět jsme vycestovali také za hranice České republiky. Letos ovšem pouze na Slovensko na Bačovské dny do Malatiné. Zájezd to byl docela krátký, ale i tak jsme si ho perfektně užili a odnášíme si z něj samé dobré zážitky. Dále jsme o prázdninách vystoupili na Portášských slavnostech na Opálené, na oslavách SDH Kunčice pod Ondřejníkem, v Kelči, na Svatém Hostýně, na Hukvaldech a jako každý rok, tak i letos jsme si nemohli nechat ujít Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce a Den obce v Kozlovicích.

Na konci léta jsem se věnovali převážně přípravám na přímý přenos pořadu U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře. Jedná se o cyklus s folklórní tématikou na TV Noe, který byl tentokrát věnován světoznámému hudebnímu skladateli a sběrateli lidových písní, Leoši Janáčkovi, jehož 90. výročí úmrtí si letos připomínáme. Pořad se natáčel v prostorách Valašského pivovaru v Kozlovicích, kde mimo nás a mnoho zajímavých hostů vystoupil také LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí a DFS Valášek.

Při příležitosti Janáčkova výročí vystoupíme na dalších dvou koncertech. Ten první se bude konat 13. října ve Fryštáku a druhý s názvem "Po nezarostlém chodníčku" proběhne 1. prosince v Mahenově divadle v rámci folklorního festivalu "Janáček Brno." Na těchto koncertech vystoupí spolu s námi také gajdoš Pavel Popelka, Skupina fašančářů ze Strání, CM Kašava s primášem Petrem Králem a Valašský soubor Kašava ze Zlína. V Brně se k nám přidá ještě Věčně mladý Danaj ze Strážnice a Národopisný soubor Podskalák z Troubska.

Na konci září absolvujeme další "zahraniční zájezd" na Slovensko, tentokrát do Čičman. 20. října se zúčastníme akce "Regiony jak je neznáme" v Ostravě a 28. října vystoupíme s reprízou pořadu Za nebeskou bránou I. v Kostele Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm.

V prosinci nás čeká ještě pár vystoupení s naším vánočním programem a také už budou vrcholit přípravy na festival Souznění, jehož jubilejní 20. ročník proběhne od 13. do 16. prosince.